BBG WEEK 1


Good morning! Mondays are so hard to wake up to and it’s even harder, when it’s dark outside and raining. It’s my 6th day at work and I’m pretty tired, but it doesn’t stop me from working out though, haha!

I have completed week 1 from the BBG program. On first 3 days I was in such muscle pain like I haven’t felt before. It was hard to move and climb the stairs. Unfortunately I had to skip 2 LISS sessions this week, because of my 11 hour work shifts. I just didn’t find the time and my body was in pain also. I still did my three 28minute workouts and one LISS session. My body doesn’t hurt anymore and it feels awesome! Most important is that I haven’t felt any back pain. Going to see my physiotherapist on Wednesday, so I’m bringing good news to her :)

After this first week I already feel like I can do more than just one round of exercises in circuits. Let’s see how week 2 goes, haha! See you soon!


Tere hommikust! Esmaspäevadel on nii raske ärgata, eriti kui väljas on pime ja sajab vihma. Täna on mul kuues järjestikune tööpäev ja tunnen end üsna väsinuna. See muidugi ei takista trenni tegemast, haha!

Lõpetasin eile õhtul oma BBG programmi esimese nädala. Ma olin kolm päeva jubedas valus. Pole kunagi sellist lihasvalu tundnud, mul oli lausa raske liikuda ja treppidest käia. Kahjuks pidin ma sel nädalal vahele jätma kaks LISS treeningut, kuna ma ei leidnud lihtsalt aega oma 11 tunniste tööpäevade vahelt ja lihastele kulus nagunii puhkus ära. Ma usun, et pole väga hullu.. teine nädal läheb paremini. Mu lihased on juba okeid ja tunnen end hästi! Kõige tähtsam on muidugi see, et mu selg pole enam valu teinud. Lähen kolmapäeval füsio juurde ja viin talle häid uudiseid :)

Juba peale oma esimest nädalat tunnen, et suudan teha ühes circuit’is rohkem harjutusi kui ühe ringi jagu. Vaatame, kuidas teine nädal möödub, haha! Näeme varsti!

You may also be interested in

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *