HEALTHY GRANOLA BARS


Happy Friday everyone! Today I made some really good healthy snacks. Well I’m not the food expert to tell how healthy they are but I know their healthier than chocolate, cake or candys. These granola bars are very quick and easy to make. Originally they were ment to be oatmeal cookies but I prefered to cut mine as granola bars. Shape really doesn’t matter so be creative ;)

 

bbbbb

 

I put together 2 smashed bananas, about glass of oatmeal, 2 tablespoons of honey and a handful of dried fruits with raisins. Mixed it all up in a bowl, baked it in the oven for 15 minutes (180C) and voila… heavenly! You can also add nuts, seeds or whatever You like.

Here is the original recipe

 

bbbbbb

bbbbbbb

bbbbbbbb

bbbb

bbb

bb

b

 


Head reedet kõigile! Täna tegin ma väga maitsvaid tervislike snäkke. Ma pole muidugi mingi ekspert ütlema, et kui tervislikud nad on, aga ma tean, et need on palju tervislikumad kui šokolaad, kook või kommid. Need müslibatoonid on väga lihtsad ja kiirelt valmivad. Originaalis olid nad mõeldud kaerahelbeküpsistena kuid mina eelistasin nad lõigata müslibatoonideks. Kujul pole ju tegelikult vahet niiet olge loovad ;)

Ma panin kokku 2 kahvliga püreestatud banaani, klaas täistera kaerahelbeid, 2tl mett ja peotäis kuivatatud puuvilju rosinatega. Segasin kõik omavahel kokku, küpsetasin ahjus 15 minutit (180C) ja voila.. taevalik! Retseptile võib lisada ka pähkleid, seemneid või mis iganes veel meeldib.

Siin on originaal retsept

You may also be interested in

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *