IBK16 GOODIE BAG #2


Good morning everyone! In my second post I am going to write about Nurme, Macadamia, Davines, Joik, Blistex and Turbliss. I had heared about these brands before, but I had not tried them before, until last week.

 

Processed with VSCO with a5 preset

 

Nurme all natural rosemary shampoo is awesome! After I wash my head, I can actually feel, that my hair is clean. It doesn’t have sweet and enjoyable flower/candy scent, but the hair doesn’t smell like rosemary eather, after I have dried my hair. The best thing about this shampoo is that it’s natural, encourages hair growth and eliminates itchy scalp. I really believe in Nurme products!

Macadamia blow dry lotion is a heat protector lotion that smoothes, eradicates frizz and gives moisture. It consists of 6 different oils along with other ingredients (Macadamia, Argan, Pistachio, Olive, Jojoba and Coconut). My hair loves it and I love the smell of it!

But then I met Davines :O

Davines’s Minu hair serum is one of my favourite products from my goodie bag! I have been using Kardashian Beauty Smooth Styler Blow Dry Cream, which I love by the way. Then I tried Macadamia blow dry lotion from my goodie bag and it made my hair even more softer than KB Blow Dry Cream! But now my world is upside down! Davines turned my super dry hair into something I can not describe. My hair is also soft, but out of these three products, Davines works the best for me! It seems to me, that it has also repaired my split ends. My hair is well groomed now :)

 

Processed with VSCO with a5 preset

 

Processed with VSCO with hb1 preset

 

Joik lemon and vanilla body lotion is another 100% natural beauty product. Joik is also Estonian brand! I believe everyone knows Joik, especially their variety of scented candles. I wasn’t that familiar with their beauty products. I really like this body lotion. It moisturises deeply and leaves the skin soft and velvety. It has quite strong lemon scent though, but I don’t mind.. I also like that it comes in a pump bottle, very handy!

Blistex intensive hand cream is perfect for the winter cold weather and extreamly dry skin. It’s very rich by it’s texture and I find it too heavy for me right now. But for those, who struggle with very dry skin condition, I totally recommend!

Turbliss Bioactive Peat Toner is 100% natural and pure peat water without any other ingrediant. It cleanses, refreshens and revitalizes skin. It is suitable for every skin type, even for the most sensitive one. You can use it as a normal tonic on a cotton pad or just spray on Your face for the refreshment. I haven’t seen any “wow” efect yet, but I like it anyways, because it doesn’t dry my skin like my Phytoceane tonic did.

After testing different 100% natural beauty products, I am beginning to believe in them even more. We are living in a world full of chemicals, so why do we need to put them on our skin as well, when the natural product has the same qualities?

 


Tere hommikust kõigile! Teises postituses on esindatud Nurme, Macadamia, Davines, Joik, Blistex ja Turbliss. Ma olin nendest brändidest kuulnud, kuid polnud varem proovinud.

Nurme all natural rosemary šampoon on vinge toode! Kui ma oma pead pesen, siis tunnen kohe, et juuksed on tõesti puhtad. Sellel šampoonil pole küll nauditavat lille või kommi lõhna, kuid peale juuste kuivatamist ei tunne enam midagi.. Parim Nurme šampooni juures on see, et see on looduslik, soodustab juuksekasvu ja aitab peanaha sügelemise vastu. Mul on tõesti usku Nurme toodetesse!

Macadamia blow dry lotion on põhiliselt kuumakaitse, mis silub juukseid, eemaldab kahusust ja annab niisutust. Toode sisaldab endas kuute erinevat loodusliku õli, milleks on makadaamiaõli, argaaniaõli, pistaatsiaõli, oliiviõli, jojobaõli ja kookosõli. Mu juuksed armastavad seda toodet ja mina armastan selle lõhna!

Aga siis kohtusin ma Davinesiga :O

Davinesi Minu juukseseerum on üks minu lemmiktoodetest sellest kingikotist! Algul kasutasin ma Kardashian Beauty Blow Dry Cream’i, mida ma muuseas armastan. Seejärel proosivin seda Macadamia toodet, mis tegi mu juuksed pehmemaks kui KB . Nüüd aga on kogu mu maailm pea peal, sest Davinesi juukseseerum muutis minu kuivad juukseotsad veelgi pehmemaks ja mulle näib, et ta on ka imekombel parandanud minu lõhenenud juukseotsi. Mu juuksed on palju kammitavamad :)

Joiki sidruni ja vanilje kehakreem on 100% looduslik ilutoode. Ma usun, et kõik on midagi Joikist kuulnud, eriti nende suurest lõhnaküünalde valikust! Ma pole väga kursis nende ilutoodete valikuga, aga see kehakreem meeldib mulle küll. See kreem on väga niisutav ja jätab naha sametiselt pehmeks. Kreemil on üsna tugev sidruni lõhn, millega tuleks ostmisel arvestada, kuigi kirjas on “maheda lõhnaga”. Pakendiks on väga mugav pumbaga pudel!

Blistexi intensiivne kätekreem on ideaalne külmadeks talveilmadeks! Oma rikkaliku koostise/tekstuuri poolest on ta praegusel ajal minu jaoks liiga raske/rasvane. Kindlasti soovitan neile, kel on probleeme äärmiselt kuiva nahaga!

Turblissi bioaktiivne rabatoonik on 100% looduslik rabavesi ilma igasuguste muude lisaaineteta. See toode puhastab, värskendab ja elustab nahka. Sobib kõikidele nahatüüpidele, isegi kõige tundlikumatele. Toodet võib kasutada nii toonikuna vatipadjal kui ka otse näole värskendamiseks pihustades. Tegemist on küll auhinnatud toodega, aga ma pole veel tuvastanud seda “vau” efekti. Üldiselt mulle meeldib ja just seetõttu, et ta ei kuivata liigselt nahka nagu seda tegi minu Phytoceane’i näotoonik.

Peale seda, kui olen nüüd testinud erinevaid 100% looduslike tooteid, olen ma hakanud neisse rohkem uskuma. Me elame maailmas, mis on täis igasuguseid kemikaale.. milleks määrida neid ka oma nahale kui looduslikul tootel on olemas samad head omadused?

 

You may also be interested in

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *