MAC VS ARMANI


Hi ladies! Today I wanted to write about two of my favorite foundations, because I get a lot of questions about what I wear. At first I used MAC Pro Longwear, but since I tried Armani Lasting Silk UV spf 20, I don’t want anything else!

These foundations are both long-wearing with medium coverage, lightweight, oil-free and they give Your skin the nice silky matte finish, but of course Armani takes it all to another level.

Even though these foundations have similar qualities, Armani seems to blend better with my skin. It feels really light and natural on my face. I apply so little and yet it manages to cover all the necessary. MAC Pro Longwear wasn’t so light by its texture. It felt more heavy and thick even though MAC says it lets Your skin breathe. I also had more trouble blending it..

What’s most important for me, is that even after my 14 hour work days, Armani Lasting Silk foundation still stays on my face. It gets a little greasy from my normal to oily skin type, but it doesn’t melt down! The downside of Armani’s foundation is that it costs more than MAC, but it’s totally worth it.

Armani Lasting Silk UV foundation is definitely my must have product! Wouldn’t trade it for anything <3

two

Armani Lasting Silk UV spf 20

MAC Pro Longwear

You can also buy these from Kaubamaja


Hei neiud! Täna soovisin ma kirjutada kahest oma lemmik jumestuskreemist, kuna minult küsitakse tihti, millist jumestuskreemi ma kannan. Algul kasutasin ma MAC Pro Longwear jumestuskreemi, kuid sellest ajast peale kui proovisin Armani Lasting Silk UV spf 20’t, ei soovi ma enam mitte midagi muud!

Mõlemad jumestuskreemid on kauakestvad, keskmiselt katvad, kerged, õlivabad ja annavad nahale kena siidise mati lõpptulemuse. Armani muidugi viib selle kõik uuele tasemele.

Isegi kui neil jumestuskreemidel on sarnased omadused, siis Armani sulandub mu nahaga paremini. See tundub väga kerge ja loomulik mu näonahal. Ma panen toodet üsna vähe korraga ja see suudab endiselt katta kõik vajaliku. MAC Pro Longwear ei ole oma tekstuuri poolest nii kerge ja ma nägin ka rohkem vaeva selle hajutamisega. See tundus nahal palju raskem ja paksem, kuigi MAC ütleb, et see jumestuskreem laseb nahal hingata..

Kõige olulisem on minu jaoks see, et isegi peale 14h tööpäevi püsib Armani endiselt nahal. Minu nahatüübi (normaalsest rasuseni) tõttu muutub mu nägu päeva jooksul veidi õliseks, kuid mu jumestuskreem ei valgu minema! Miinuseks on muidugi Armani hind. See on peaaegu poole kallim kui MAC, aga see toode on ka seda väärt!

Armani Lasting Silk UV jumestuskreem on kindlasti minu must have toode! Ei vahetaks seda millegi vastu <3

found

You may also be interested in

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *