REHABILITATION WEEKS


Good morning! How are you? This here, is going to be a very short post, because last week and probably the next one too I am going to do nothing!

Last week I started to feel the sciatic nerve pain in my lower back again, thankfully a little less than the pain I felt at the beginning of the summer. I knew right away, that something is not right and I can’t workout until I don’t feel anything. It all began on Thursday morning and it got worse with every hour. I did some stretching, but it didn’t work this time. Maybe I should try yoga? The pain has been there for 5 days now and I am going to see my doctor on Wednesday. I wanna hear, what she thinks of it.

I am feeling a little better today, but I can still feel the pain when I stand up or walk around. Hopefully I recover with this week and can workout again in next week, fingers crossed. Maybe it was a sign from my body, that I need to rest for a bit, but I don’t want to. I want to live active life, so it really sucks.

I hope you guys had a wonderful weekend and I will talk to you soon! :)


Tere hommikust! Kuidas teil läheb? Tänane postitus tuleb üsna pisike, kuna terve eelmise nädala ja ilmselt ka järgmise, ei tee ma mitte midagi!

Eelmise nädala keskel, tundsin ma taas oma alaseljas seda närvivalu, mis oli ka suve algul. Sel hetkel teadsin ma kohe, et midagi on valesti ning et ma ei saa trenni teha seni, kuni mu selg on täiesti okei. Kõik algas neljapäeva hommikul ja läks iga tunniga aina kehvemaks. Läksin suure hurraaga tol hommikul jõusaali trenni tegema, kuid sain vaid oma selga venitada. Väga paremaks see venitamine midagi ei teinud ka. Võib-olla peaksin ma joogat proovima? Nüüdseks on selg valus juba viiendat päeva ning kolmapäeval lähen ka arstile. Tahan kuulda, mida tema sellest kõigest arvab.

Täna tunnen ma end õnneks veidi paremini, kuid seistes ja ringi liikudes annab endiselt tunda. Loodetavasti läheb see valu selle nädalaga üle ning saan järgmine nädal juba vaikselt trenniga jätkata, pöidlad pihku. Võib-olla andis mu keha märku, et ma pean puhkama, kuigi see ei meeldi mulle väga. Ma tahan elada aktiivset elu.

Ma loodan, et kõigil teil oli imeline nädalavahetus ja räägib varsti! :)
 

Picture borrowed from Pinterest

You may also be interested in

Leave a Reply

Your email address will not be published.