THE CAT


Hi! I would like You to meet someone! This beautiful here is my cat Pandora!

Thanks to the good people she is alive today. Randomly they noticed a shoebox at the side of the road and they decided to stop the car and see what’s in the box. They found six little kittens who were only few weeks old. Unfortunately one of these kittens didn’t have the strenght to fight for its life and because Pandora was so much smaller than the others, the vet said that she also may not survive. Luckily they found new mommy cat and everything went well.

At that time when the kittens were growing and recovering, I had decided I wanted to take a cat and I was looking through the adverts every day. My boyfriend wasn’t excited about this idea at first but he didn’t say NO for 100%. At that moment when I saw the post about these kittens I knew she was the one for me! I had to wait for a month to take her home because she was so little. It was so painful cuz I wanted her so bad! Actually I was supposed to wait even a little longer but the kittens, except Pandora, got sick and the vet suggested to give her away sooner so that she won’t be infected as well. That day was my lucky day! :D From that day everything changed! :D Being alone at home will never be boring again.

Pandora soon got used to us and started playing right away. The first week was absolutely around the cat, I couldn’t leave her alone because kittens are way too cute! I like to call her “specialist” because she always follows You around. When I sit at the couch so is she, when I cook at the kitchen she wants to help, when I go to the bathroom to wash my face she sits on top of the washing machine and controls the situation and when I set myself towards the bedroom she is first in the bed… Yes she sleeps in the bed with us :D

By nature she is pretty crazy. Always running around and she likes to chew things, one of our phone chargers is already destroyed. In addition to the wires she also likes to chew hands, to her of course it is a game or a payback for being courageous to touch her. Luckily she has her tenderness moments as well when she comes to sleep on my stomach purring.

Oh I could write about him indefinitely, every day something fun happens. Oh but there is one thing… Because the kittens were born approximately at the beginning of september I chose her birthday to be 1.09.2015. So today Pandora gets 5 months old! Happy birthday to my little one! :)


20162110682390_sbig

 

Hei! Tahan Teile kedagi tutvustada! See iludus siin on minu kass Pandora!

Tänu headele inimestele on see pisike täna elus. Nad märkasid juhuslikult maantee ääres kingakarpi ning otsustasid igaks juhuks peatuda ning vaadata, mis seal sees on. Nad leidsid sealt kuus pisikest kiisupoega, kes olid vaid mõne nädalased. Üks pisike kiisu kahjuks ei jaksanud oma elu eest võidelda ning kuna Pandora oli teistest tunduvalt väiksem ei andnud loomaarst ka talle erilist lootust. Õnneks leiti kiisudele ruttu asendusema ja kõik läks hästi.

Sel ajal kui kiisud kosusid olin mina juba otsustanud, et soovin kassi võtta ning tuhnisin iga päev kuulutustes. Mees muidugi sellest ideest algul vaimustuses polnud kuid 100% EI ka ei öelnud. Hetkel kui ma nägin postitust nendest leitud kassidest teadsin kohe, et tema on see õige! Kuna Pandora oli veel nii väike siis pidin umbes kuu aega ootama ennem kui sain ta koju tuua.. See oli tõeline piin kuna tahtmine oli ju nii suur! Tegelikult oleksin pidanud veel veidi ootama aga kuna teised kiisupojad peale Pandora olid haigeks jäänud siis loomaarst soovitas kassi nakatumise vältimiseks varem ära anda. See päev oli minu õnne päev! Sellest päevast peale muutus kõik! :D Üksi kodus olles pole enam kunagi igav.

Pandora harjus meie juures ruttu ja asus kohe mängima. Esimene nädal käis elu kindlasti kassi järgi, kuidagi ei tahtnud teda üksi jätta sest kiisupojad on ju nii armsad!

Mulle meeldib kutsuda teda “spetsialistiks” kuna ta on igal sammul kannul. Kui istuda diivanil on tema ka, kui teed köögis süüa siis tahab ta hirmsasti aidata, kui lähed vannituppa nägu pesema istub ta pesumasina peal ja kontrollib olukorda ning kui magamistoa poole suunduda on tema esimesena voodis.. Jah ta magab meie juures :D

Iseloomult on ta paras röövel. Jookseb ringi nagu hull ja armastab asju närida, üks telefonilaadija on juba maha kantud. Lisaks juhtmetele armastab ta ka käsi närida, tema jaoks on see muidugi mäng või kättemaks selle eest, et keegi teda katsuda julges. Õnneks on tal ka omad helluse hetked, kus nurrudes kõhu peale magama tullakse ning silitada lastakse.

Oeh ma võiks temast lõpmatuseni kirjutada, iga päev on midagi vahvat.. Oh, üks asi siiski on.. Kuna arvatav sündimise aeg oli septembri alguses siis jätsin ma sünnipäevaks 1.09.2015. Seega täna saab Pandora viie kuuseks! Palju palju õnne mu pisikesele! :)

20162110683951_sbig

 20162110685202_sbig

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *