URBAN DECAY NAKED FOUNDATION


Good morning! Today I’m going to write about Urban Decay Naked foundation. I have been using this for a while now, but I haven’t felt like writing about it, until today.

I was excited, when UD came to Estonia. This brand is so famous by it’s Naked eyeshadow palettes, but since I needed new foundation, I decided to give it a try. I purchased NAKED SKIN Weightless Ultra Definition Liquid Makeup foundation in shade 4.5 with pink undertone. They also have it in yellow undertone. When I saw the packaging I was pretty much sold, haha! It is so nice!

The foundation itself is pretty liquid. When you put it on your arm, it starts to drip off and for me it doesn’t feel as light on my skin, than it’s suppose to. It covers okay, but it doesn’t blur out imperfections on my skin and it feels a little sticky after applying on my face. Maybe it’s more suitable for naturally flawless skin, which I don’t have unfortunately.

This foundation costs about 35€ for 30ml. The price for this product is good, but I wouldn’t buy it next time. Armani still has the better foundation. Read more about Armani’s foundation from HERE.


Tere hommikust armsad lugejad! Täna kirjutan ma Urban Decay Naked jumestuskreemist. Ma olen seda mõnda aega kasutanud, kuid pole seni tundnud, et tahaks sellest kirjutada.

Kui ma kuulsin, et UD tuleb Eestisse, olin ma ilmselt sama elevil, nagu paljud teisedki. See bränd on väga kuulus nende Naked laovärvi palettide poolest, kuid kuna minul oli uut jumestuskreemi tarvis, otsustasin järgi proovida. Ma ostsin omale NAKED SKIN Weightless Ultra Definition Liquid Makeup jumestuskreemi toonis 4.5, mis on roosa alatooniga. Seda jumestuskreemi on saadaval ka kollase alatooniga, et kõik leiaksid oma nahatüübile sobiva. Ma olin juba pakendit nähes üsna müüdud, haha! See on nii kena!

Jumestuskreem ise on üsna vedel. Kui seda käe peale panna, hakkab see sealt maha valguma, kuid ei tundu mu nahal nii kerge olevat kui peaks. Jumestuskreem katab üsna hästi, kuid ei hajuta ära naha ebatasasusi ning peale nahale kandmist tundub kuidagi kleepuv. Võib-olla on see sobilikum loomult veatule nahatüübile, mida minul kahjuks ei ole.

See jumestuskreem maksab umbes 35€, 30ml. Hind on täitsa normaalne, kuid järgmine kord ma seda toodet ei osta. Endiselt on Armanil parem jumestuskreem, millele ma kindlaks jään. Loe Armani jumestuskreemi kohta SIIT.

You may also be interested in

2 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *